نکته ای مهم در عکاسی خیابانی: یاد بگیرید ببینید

تنها یک چیز وجود دارد که واقعا به عکاسی خیابانی مربوط است. همه چیز به چشم بستگی دارد، چشم شما. شما باید چیزها را ببینید قبل از این که بتوانید آنها را ثبت کنید. مهم نیست از چه دوربینی استفاده می کنید، اول باید ببینید اوضاع از چه قرار است، اول باید آنچه که اتفاق می افتد را درک کنید و پس از آن باید عکس را به طور مجازی، در ذهن، ترکیب بندی کنید. در این مطلب آموزشی کوتاه، توماس لئوتارد (Thomas Leuthard) در مورد اهمیت دید عکاس در عکاسی خیابانی صحبت کرده و چند نکته کوتاه را توصیه می کند.

دوربین خود را فراموش کنید

بسیاری از افراد بیشتر به دوربین ها، لنزها و تجهیزات خود، فرمت های فایل و چیزهای فنی دیگر اهمیت می دهند. همه چیز را در مورد تکنولوژی و تنظیمات دوربین فراموش کنید. دوربین خود را بر روی مُد اتوماتیک قرار داده و دیگر در مورد آن فکر نکنید. شما قبل از این که بتوانید در مورد ثبت یک صحنه فکر کنید، باید اول چشم خود را آموزش دهید.

تمرینات ساده

به عنوان یک تمرین ساده یک رنگ انتخاب کنید (برای مثال نارنجی) و کل روز از چیزهایی با این رنگ عکس بگیرید. شما ناگهان متوجه خواهید شد که چقدر چیزهای نارنجی در شهر خود می بینید، که قبلا ندیده بودید. این به این معنی است که شما باید دید خود را تنها بر روی یک چیز متمرکز کنید تا بهترین نتیجه را از آن دریافت کنید. حتی لازم نیست عکس بگیرید؛ می توانید فقط راه بروید و به اطراف نگاه کنید، و سعی کنید هر چه بیشتر چیزهای نارنجی را ببینید. اغلب دیدن چیزها مهم تر از ثبت آنهاست. وقتی من یک فرصت را از دست می دهم، همیشه خوشحالم که آن را در وهله اول دیده ام.

خیابان صحنه شماست

همچنین سعی کنید ترکیبی از اجسام، رنگ ها و پس زمینه را با مردم بر روی «صحنه» خود ببینید. تصور کنید که یک صحنه بزرگ برای آنها فراهم کرده اید و آنها بازیگر هستند. شما تنها باید صبر کنید تا آنها روی صحنه برسند، قبل از این که بتوانید از آنها عکس بگیرید. محل مناسب را پیدا کرده و منتظر بازیگران بمانید تا خودشان را نشان دهند. گاهی اوقات این کار به زمان نیاز دارد، اما اغلب وقتی اتفاق می افتد که واقعا می خواهید اتفاق بیفتد. من معمولا خیلی بیشتر از چند دقیقه منتظر نمی مانم. چیزهایی که باید اتفاق بیفتند، در این بازه زمانی رخ خواهند داد. اگر اینطور نشد، با چیز دیگری کار را ادامه دهید.

بدون دوربین شروع کنید

اگر می خواهید عکاسی خیابانی را آغاز کنید، به جای دوربین شروع به استفاده از چشمان خود کنید. با یک قاب (کادر) فرضی بیرون بروید و شروع به کادربندی مجازی چیزها به جای عکاسی از آنها با دوربین خود کنید. پس از آن زمان زیادی برای عکس گرفتن وجود دارد، اما اول شما باید دیدن را یاد بگیرید. سخت ترین چیز دیدن چیزهای جالب در خیابان است.

هر روز یاد بگیرید

شما می توانید این تمرین را هر روز در مسیر خود به محل کار انجام دهید. به اطراف نگاه کرده و شروع به کادربندی موقعیت ها، فکر کردن در مورد عنوان ها، و گشتن به دنبال فرصت ها کنید. موقعیت های بسیار زیادی در زندگی روزمره وجود دارند که شما می توانید تعداد زیادی عکس از آنها بگیرید. مهم عکس گرفتن از آنها در همان لحظه نیست، بلکه تشخیص زیبایی زندگی در اجتماع است. نگاه کنید که مردم چه کاری انجام می دهند، چطور رفتار می کنند، چه چیزی می پوشند. من عاشق نگاه کردن به انسان ها در طبیعت هستم. آنها خیلی جالب هستند و من حدس می زنم که این جالب بودن باعث می شود که من بارها و بارها از آنها عکس بگیرم. این جالب بودن، و این عطش نسبت به نوع بشر است که باید شما را پیش ببرد. علاقه شما باید نسبت به زندگی مردم عادی باشد، نه فقط به عکاسی. این چیزی است که بین یک عکاس معمولی و یک عکاس خیابانی تفاوت ایجاد می کند. یک عکاس خیابانی روزنامه نگار زندگی روزمره است. او جنبه های جالب زندگی عادی در اجتماع را ثبت می کند.

«اگر چیزی را نبینید، نمی توانید آن را ثبت کنید»

توماس لئوتارد

توماس لئوتارد (Thomas Leuthard)

اسم من توماس لئوتارد است و یک عکاس خیابانی پرشور هستم و در قلب سوئیس زندگی می کنم. من به شهرهای بزرگ این دنیا سفر می کنم تا زندگی در خیابان را مشاهده و مستندسازی کنم. در حال حاضر من با یک دوربین بدون آینه ساده برای ثبت جوهره زندگی عادی که در اجتماع رخ می دهد، کار می کنم.

امیدواریم این نکات بسیار ساده، اما بسیار آموزنده و مهم، الهام بخش شما عزیزان در عکاسی خیابانی شوند. 

منبع: Lenzak

Verified by MonsterInsights