فهرست محبوب‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنزرنتال

محبوب‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸
وبسایت لنز رنتال اخیرا فهرست محبوب‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد.

لنز رنتالز (Lens Rentals) مانند هرسال، امسال نیز فهرست محبوب‌ترین محصولات دنیای عکاسی و فیلم‌برداری را رونمایی کرده است. این وبسایت بزرگ و معتبر درزمینه‌ی اجاره‌ی انواع تجهیزات عکاسی شامل دوربین، لنز، پهپاد و… فعالیت می‌کند.

لنز رنتالز امسال تقریبا تمامی محصولات حوزه‌ی تصویربرداری را دسته‌بندی و محبوب‌ترین آن‌ها را اعلام کرده است. کاربران این وبسایت بیشتر از هر محصول دیگری در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند.

بررسی فهرست منتشرشده‌ی لنز رنتال را با دوربین‌ها آغاز می‌کنیم. امسال نیز همچون سال گذشته، کانن در صدر جدول جای گرفته و به‌دنبال آن شرکت‌های سونی و نیکون به‌ترتیب رده‌های دوم و سوم را ازآنِ خود کرده‌اند.

بااین‌حال، سهم کانن درمقایسه‌با سال گذشته با کاهشی حدودا ۳درصدی مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. این درحالی است که سهم دو شرکت سونی و نیکون درمقایسه‌با سال پیش با رشد مواجه شده است. طبق اطلاعات رسمی، سهم سونی در یک سال اخیر از ۲۴.۶۷درصد به ۲۶.۳۱درصد و سهم نیکون در همین بازه‌ی زمانی، از ۱۵.۰۶درصد به ۱۵.۲۸درصد رسیده است.

نکته‌ی حائز اهمیت این است که آمار و ارقام فعلی، تا پیش از عرضه‌ی عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی جدید نیکون و کانن جمع‌آوری شده است. لنز رنتالز می‌گوید محبوبیت دوربین EOS R کانن تقریبا دوبرابر بیشتر از دوربین‌های Z6 و Z7 نیکون بوده است.

محبوب‌ترین برندهای دوربین سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
نام برند سهم (به درصد)
کانن ۴۱.۵۷٪
سونی ۲۶.۳۱٪
نیکون ۱۵.۲۸٪
پاناسونیک ۹.۴۱٪
فوجی ۴.۲۷٪
لایکا ۱.۴۹٪
المپیوس ۰.۹۵٪
پنتاکس ۰.۴۹٪
هسل‌بلاد ۰.۲۲٪

طبق فهرست منتشرشده، Canon 5D Mark IV و ۵D Mark III موفق به کسب رده‌های اول و دوم محبوب‌ترین دوربین‌ها در سال ۲۰۱۸ شده‌اند. در رده‌ی سوم، دوربین Sony a7s II جای گرفته و دو محصول Sony a7 III و Panasonic GH5 رتبه‌های چهار و پنجم را ازآنِ خود کرده‌اند. این یعنی در بین پنج دوربین برتر، دو دوربین متعلق به کانن و دو دوربین متعلق به سونی و یک دوربین متعلق به پاناسونیک هستند. جالب است بدانید Sony a7 III تنها دوربین جدید عرضه‌شده در سال ۲۰۱۸ به‌شمار می‌آید که توانسته در بین پنج رتبه‌ی برتر قرار گیرد.

براساس داده‌های Lens Rentals، میزان استفاده از دوربین‌های کانن طی یک سال اخیر با افت مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. گفتنی است نیکون نیز همه‌ساله روندی صعودی طی می‌کند. ظاهرا میزان استفاده از دوربین‌های این شرکت در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از ۱۵.۰۶ به ۱۵.۲۸درصد رسیده است. لنز رنتالز می‌گوید احتمالا دلیل بروز این اتفاق به عرضه‌ی دوربین D850 در اواخر ۲۰۱۷ مربوط می‌شود؛ اتفاقی که باعث شد تا میزان فروش این دوربین برای سال ۲۰۱۸ محاسبه شود. دیگر شرکت‌ها نیز توانسته‌اند در یک سال اخیر با رشد مواجه شوند.

درادامه، فهرست دوربین‌هایی را مشاهده می‌کنید که کاربران لنز رنتالز بیشتر از سایر محصولات در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند:

محبوب‌ترین دوربین‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیف نام دوربین
۱ Canon 5D Mark IV
۲ Canon 5D Mark III
۳ Sony Alpha a7S II
۴ Sony Alpha a7 III
۵ Panasonic GH5
۶ Sony Alpha a7R III
۷ Nikon D750
۸ Canon 6D Mark II
۹ Nikon D850
۱۰ Canon 6D

درادامه، به فهرست محبوب‌ترین لنزها می‌رسیم که درمقایسه‌با سال گذشته، تغییر محسوسی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و همچنان کانن، سونی، سیگما و نیکون به‌ترتیب با سهم ۳۷.۱۷، ۱۴.۵۸،‌ ۱۲.۹۶ و ۹.۶۲درصد در رده‌های اول تا چهارم جای گرفته‌اند. پس از این چهار شرکت، ارقام با افت محسوسی مواجه می‌شود که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

محبوب‌ترین برندهای لنز سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
نام برند سهم (به درصد)
کانن ۳۷.۱۷٪
سونی ۱۴.۵۸٪
سیگما ۱۲.۹۶٪
نیکون ۹.۶۲٪
تامرون ۳.۸۵٪
فوجی ۳.۷۴٪
زایس ۳.۶۸٪
پاناسونیک ۳.۴۲٪
برندهای دیگر* ۱۰.۹۹٪

لنزهای نسل دومی ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/2.8 و ۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری f/2.8 کانن دوباره به محبوب‌ترین لنزهای سال تبدیل شده‌اند. درضمن، لنز ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/2.8 سونی در رده‌ی سوم جدول جای گرفته‌اند. به‌علاوه، میزان کلی اجاره‌ی لنزهای سونی در یک سال اخیر با رشدی تقریبا ۶۰درصدی مواجه شده است؛ اتفاقی که بُروز آن را می‌توان به عرضه‌ی لنزهای جدید نسبت داد. لنز رنتالز مدعی است لنزهای FE 24-105mm f/4 OSS و FE 16-35mm f/۲.۸ GM و FE 100-400mm f/۴.۵-۵.۶ GM OSS بیشترین سهم را در رشد ۶۰درصدی سونی داشته‌اند.

سهم پاناسونیک نیز طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با رشد درخورتوجهی روبه‌رو شده است. این شرکت این اتفاق را مدیون سه لنز ۱۲-۳۵mm f/2.8 X Power OIS II و ۳۵-۱۰۰mm f/2.8 X Power OIS II و ۸-۱۸mm f/2.8-4 ASPH است.

محبوبیت دو شرکت سیگما و تامرون در یک سال اخیر با سرعتی کم، اما ثابت افزایش یافته است. دلیل این اتفاق بی‌شک به عرضه‌ی لنزهای بهبودیافته‌ی جدید این دو شرکت برمی‌گردد. در جدول زیر، فهرست لنزهایی را مشاهده می‌کنید که بیشتر از دیگر لنزها در سال ۲۰۱۸ کاربران وبسایت لنز رنتالز اجاره کرده‌اند:

محبوب‌ترین لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیف نام لنز
۱ Canon 24-70mm f/2.8L II
۲ Canon 70-200mm f/2.8L IS II
۳ Sony FE 24-70mm f/2.8 GM
۴ Canon 35mm f/1.4L II
۵ Canon 50mm f/1.2L
۶ Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS
۷ Canon 70-200mm f/2.8L
۸ Canon 100mm f/2.8L IS Macro
۹ Canon 16-35mm f/2.8L III
۱۰ Canon 100-400mm f/4.5-5.6L IS II

با نگاهی کلی به جداول بالا متوجه می‌شویم تغییر چندانی در سلیقه‌ی کاربران درمقایسه‌با سال پیش ایجاد نشده و شباهت‌های زیادی بین این فهرست با فهرست سال گذشته وجود دارد. مجددا تأکید می‌کنیم داده‌های این مقاله تا پیش از عرضه‌ی عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی کانن و نیکون ثبت شده‌اند. این یعنی آمار فروش این محصولات قرار است برای سال ۲۰۱۸ ثبت شوند. بی‌شک این اتفاق می‌تواند نوید تغییرات جالبی را در فهرست سال آینده بدهد.

 

منبع: yphc.ir

Verified by MonsterInsights