چطور کار یک عکاس را به صورت سازنده نقد کنیم؟

به عنوان یک عکاس مشتاق، در نهایت مشخص می شود که لایک ها در اینستاگرام یا کامنت هایی نظیر «کار زیباییست!» از سوی اعضای خانواده، دقیقا یک ارزیابی عینی از استعداد شما ارائه نمی دهند. بازخورد سازنده از طرف دیگران در زمینه کار شما چیزی است که هر کسی، حتی به عنوان یک حرفه ای، می تواند زمانی از آن بهره مند شود. مشکل اینجاست که اکثر ما انتقاد را خیلی خوب نمی پذیریم، به خصوص وقتی بحث چیزی مطرح باشد که ما تمام هم و غم خود را روی آن گذاشته ایم، به آن دل بسته ایم و در یک سطح شخصی ممکن است عاشق آن باشیم. در این مطلب کوتاه، در مورد ویژگی های یک نقد عکس سازنده صحبت می کنیم. 

روش های موثر برای ارائه بازخورد سازنده در زمینه عکاسی:

۱- تنها بر روی نقطه ضعف ها تمرکز نکنید

در ظاهر ممکن است اینطور به نظر برسد که نکته نقد کردن این است که به کسی بگویید چه چیزی می تواند در مورد یک تصویر بهتر باشد، اما در واقع باید در مورد آنچه که خوب انجام داده اند نیز به آنها اطلاع دهد. من متوجه شده ام که چنین رویکردی به ایجاد رابطه نیز کمک می کند، به طوری که وقتی شما پیشنهاداتی دارید، با اعتماد و گشاده رویی بیشتری پذیرفته می شوند.

توجه: یک نقد سازنده خوب علاوه بر اشاره به نقاط ضعف و ایراد های عکس، و در صورت امکان ارائه پیشنهاد ها و راهکار هایی برای ارتقاء اثر، سعی در یادآوری نقاط قوت و مثبت عکس نیز دارد.

۲- تفسیر بامعنا ارائه دهید

تنها این که به کسی بگویید عکس او را دوست ندارید چون «با شما حرف نمی زند» مفید و صادقانه نیست، فقط تنبلی شما را می رساند. به طور مشخص تر صحبت کنید. شاید شما شیوه ترکیب بندی تصویر را دوست ندارید، شاید آنها باید بسته تر کراپ می کردند؟ یا شاید پس پردازش بیش از حد انجام شده است و مدل آنها کمی بنفش به نظر می رسد. گاهی اوقات جزئیات می توانند کوچک باشند، اما اغلب دقیقا همان بازخوردی هستند که شما برای بهبود نیاز دارید. یک مثال می زنم – من عاشق این ترکیب بندی کلاسیک هستم؛ با این حال، به نظر می رسد که مرکز تصویر به کمی بهبود نیاز دارد، و همینطور پس زمینه پشت مُدل که به نظر می رسد فاقد رنگ است و تاکید است (به خوبی از سوژه تمیز داده نشده).

۳- نقدتان باید مختصر باشد

مثل نوشتن این مقاله، اگر سعی کنید اطلاعات بسیار زیادی را در نقد خود بگنجانید، به احتمال زیاد خیلی زود حوصله خواننده(ها) سر می رود و به سادگی بازخورد را نادیده می گیرند. وقت طلاست و در اکثر موارد از شما خواسته می شود تا چندین عکس را بررسی کنید، نه فقط تعداد انگشت شماری عکس؛ که اگر مراقب نباشید می تواند تا ابد طول بکشد. حساب سرانگشتی من به طور کلی دو یا حداکثر سه جمله برای هر عکس است. به عنوان مثال، نقد من به تصویر زیر به این صورت بود:

«این عکس مورد علاقه من از این صحنه است. اگر من بودم از کمر او کراپ می کردم، آن وقت پل به حالت قطری زیبایی از میان کادر می گذرد و ترکیب بندی را جالب تر می کند…».

چیزی که در مورد آن دوست داشتم و چیزی که می توانست بهتر شود، همه را در دو جمله نوشتم.

مارک در پاراگراف فوق به تعدد عکس هایی که قرار است نقد شوند اشاره دارد. گاهی یک نقد طولانی، همان نکاتی را در بر دارد که یک نقد ۲ جمله ای و گاهی نیز طولانی شدن یک نقد به دلیل جامع بودن و در بر داشتن نکات متعدد است.

بنابراین اگر شما در حال حاضر کار خود را به طور مستقیم با افراد حرفه ای دیگر به اشتراک نمی گذارید، یک گام رو به جلو بردارید. مطمئنا، برخی افراد برخورد بی ادبانه داشته و چیز خوبی برای گفتن نخواهند داشت، اما بعید است که آنها اکثریت افراد باشند. در حالی که روند نقد به اندازه خود هنر ذهنی است، یادگیری انجام آن به طور موثر و کارآمد به طور غیر منتظره ای به شما کمک خواهد کرد تا کار خود را به مرور زمان بهبود بخشید.

منبع: Lenzak

Verified by MonsterInsights