شاخه های مختلف عکاسی مینیمالیستی – Minimalist Photography

شاخه های مختلف عکاسی مینیمالیستی

چه کسی مینیمالیسم (minimalism) را شکلی از هنر می داند؟ حدس می زنم از کسانی که دوستش دارند تعدادشان کم تر است. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که از عکس، آهنگ یا ویدیویی خوشتان آمده باشد، اما نتوانید توضیح دهید که چرا برایتان اینقدر جذاب است؟ در ادامه این مطلب به عکاسی مینیمالیستی می پردازیم و نمونه های مختلف آن را مشاهده می کنیم.

اگر از من بپرسید عکاسی مینیمالیستی (minimalist photography) چیست، خواهم گفت عکاسی از ایده های کلیدی است، اما نه تعدادی از اشیا که در تصویر می بینید. هنگام مشاهده چنین عکس های مینیمالی، افراد مختلف چیزهای متفاوتی را حس کرده، می بینند و این فوق العاده ترین کاری است که مینیمالیسم انجام می دهد.

از میان نکات مختلفی که در وب در رابطه با minimalist photography منتشر شده اند، تعدادی از نکته های کلیدی را در زیر برای شما آورده ایم:

به سوژه ها اهمیت دهید

شما باید تاکید عکس خود را روی یک سوژه یا تعداد کمی شیء قرار دهید. این اولین گام برای برجسته کردن سوژه در عکس است.

به پس زمینه توجه کنید

شما باید پس زمینه های ساده ای را انتخاب کنید که المان های حواس پرت کن نداشته باشند.

از به کار بردن رنگ ها نترسید

شما می توانید از رنگ های مشابه یا متضاد استفاده کنید. رنگ های شاداب و روشن باعث می شوند عکس شما تاثیرگذار تر شود و سوژه شما در مقابل پس زمینه برجسته شود. اگر از درجات مختلف یک رنگ استفاده کنید نیز نتایج فوق العاده ای خواهید گرفت.

عناصر غیر ضروری را حذف کنید

اگر فکر می کنید در عکس شما حواس پرت کن هایی وجود دارند، می توانید آن ها را به گونه ایمنی کراپ یا حذف نمایید. همه توجه باید روی به سوژه اصلی برگردد.

عکس های زیادی بگیرید

از یک سوژه عکس های متعددی بگیرید، خود را به یک یا دو عکس محدود نکنید. نورپردازی ها، زوایا، فاصله های کانونی و نوردهی های مختلف را امتحان کنید و…

عکاسی معماری مینیمالیستی (Minimalist Architecture Photography)

توضیح اینکه چرا مردم گوشه هایی از ساختمان ها که در عکس به تصویر کشیده شده اند را دوست دارند، دشوار است. یک دیوار با پنجره یا راه پله از جذاب ترین چیز ها برای عکاسان مینیمالیست هستند که اگر با رنگ های سر زنده ترکیب شوند، نتایج فوق العاده ای را در بر خواهد داشت. همانطور که معمول است، عکس های معماری مینیمالیست دو یا سه رنگ را به تصویر می کشند: سیاه و سفید، سفید و نارنجی. هرچه رنگ های بیشتری به کار ببرید، تاکید کردن روی یک شیء دشوار تر می شود. در ادامه مثال هایی را برای شما آورده ایم.

عکاسی منظره مینیمالیستی (Minimalist Landscape Photography)

اگر می خواهید عکاسی مینیمالیستی را امتحان کنید، کشتزار ها و اقیانوس ها بسیار مناسب هستند. در فصل زمستان عکاسی از تک درختی در پس زمینه سفید برفی یک ایده جالب مینیمالیستی می باشد. شما همچنین می توانید از مه به عنوان پس زمینه عکستان استفاده نمایید. این یک فضای دراماتیک ایجاد می کند و حواس پرت کن ها را از چشم دوربینتان مخفی می کند.

عکاسی آبستره مینیمالیستی (Minimalist Abstract Photography)

عکاسانی که از آبستره ها عکس های مینیمالیستی می گیرند، به شکل ها اهمیت ویژه ای می دهند. تخیل بیننده در درک چنین اثر هنری اهمیت زیادی دارد. خطوط متضاد تاکید ها را جا به جا کرده و عکس را تاثیرگذار تر می کنند. از بین تکنیک های متعدد عکاسی شاید این خلاقانه ترین باشد، چراکه یک عکاسی آبستره مینیمالیستی عالی باید هم عکاس و هم بیننده را درگیر کند.

عکاسی مینیمالیستی از آدم ها

برعکس منظره ها، ساختمان ها و اشیاء ساده، آدم ها در عکاسی مینیمالیستی جای نمی گیرند. احساسات و اشارات ما می تواند به سادگی مفهوم مینیمالیسم را بشکند. در نتیجه عکاسان ترجیح می دهند سیلوئت افراد را روی پس زمینه ای ساده و متضاد به تصویر بکشند.

عکاسی مینیمالیستی حیوانات/پرندگان/حشرات

عکاسی مینیمالیستی از حیوانات بسیار ساده تر از انسان هاست. پرنده ها، حشرات و حیوانات سوژه های ساده تری هستند که فوکوس کردن روی آن ها آسان تر است. دو راه برای این نوع عکاسی وجود دارد: به کار بردن تضاد یا پس زمینه های مات و فوکوس روی سوژه.

عکس های مینیمالیستی سیاه و سفید:

عکس های مینیمالیستی رنگی:

منبع: Lenzak

Verified by MonsterInsights