واترمارک در عکاسی: مزایا و روش های صحیح درج امضا یا واترمارک روی عکس ها

وقتی که عکس هایتان را به صورت آنلاین (در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، وبلاگ و…) منتشر کردید، دیگر روی اینکه به کجا ها سفر خواهند کرد کنترلی نخواهید داشت.این حقیقتی است که هر شخصی که اطلاعاتی را به اشتراک می گذارد و آنلاین کار می کند، باید در نظر داشته باشد. عکس ها به طور ویژه ای مستعد سوء استفاده هستند. امضا یا واترمارک (watermark) علاوه بر اینکه تا حدودی از سرقت اثر هنری شما جلوگیری می کند، مزایای دیگری نیز دارد که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. ما همچنین استفاده نادرست از واترمارک و روش های صحیح آن را بررسی خواهیم کرد.

واترمارک در عکاسی

در عکاسی، واترمارک (watermark) یک لوگو یا نوشته قابل شناسایی روی یک عکس است که همچون امضا صاحب اثر یا عکاس را معرفی می کند.

تنها داشتن واترمارک روی عکستان به این معنی نیست که از اشتراک یا چاپ و قاب گرفتن غیر مجاز (بدون اجازه) محفوظ خواهد ماند، اما می تواند بیننده را از صاحب اثر مطلع سازد. البته متاسفانه در ایران هنوز بحث کپی رایت به طور جد رعایت نمی گردد و حتی گاهی شما شاهد این خواهید بود که واترمارک درشت تری روی واترمارک خودتان درج شده (با یک پس زمینه رنگی) و یا از قسمت واترمارک بُرش خورده است! یا با ابزار Clone stamp فتوشاپ با دقت تمام ناپدید گشته است! اما این باعث نمی شود مزایای واترمارک کردن عکس هایتان را به کل نادیده بگیرید…

مزایای واترمارک کردن عکس ها

درج امضا یا واترمارک روی عکس ها علاوه بر حفظ اعتبار، که در بالا صحبت کردیم، مزیت های بسیار مهمی چون برندسازی و بازاریابی دارد. بنابراین باید سعی کرد که واترمارک شما منحصر به فرد بوده و تا حدامکان آگاهی بخش باشد. منحصر به فرد یعنی بیننده را از صاحب اثر آگاه سازد (یک لوگو آماده دانلود شده از اینترنت بی فایده خواهد بود) و آگاهی بخش بدین معنا که شامل اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی، ایمیل، آدرس وب سایت، پروفایل عکاس در یکی از شبکه های اجتماعی و… باشد.

ساده بهترین است

اگر یک واترمارک خیلی بزرگ، شلوغ استفاده کنید و یا عملا روی صورت شخصی درجش کنید، واقعا فکر می کنید مشتری این عکس را با دوستانش به اشتراک خواهد گذاشت؟ همچنین نتیجه استفاده نادرست از واترمارک، زشت شدن عکس شماست.

مثال زیر عکس مشهور دختر افغان استیو مک کری (Steve McCurry) را با یک واترمارک ساختگی نادرست نشان می دهد:

توجه: اثر اصلی چنین واترمارکی نداشته و این تنها به عنوان مثال به عکس اصلی اضافه شده است.

سه راه مختلف برای استفاده از واترمارک

۱- لوگو نوشته دار

اگر از این سبک واترمارک استفاده می کنید، به اندازه مناسب آن توجه داشته باشید. همچنین به محل قرارگیری آن فکر کنید. اگر به خاطر اینکه نگرانید کسی ممکن است عکستان را بدزدد می خواهید یک واترمارک بزرگ روی کل عکس قرار دهید، در ذهن داشته باشید که امروزه با وجود شبکه های اجتماعی و اشتراک عکس تنها راه برای اینکه کاملا از عکسی محافظت کنید این است که اصلا به صورت آنلاین منتشرش نکنید! چراکه شخصی با کمی مهارت فتوشاپ می تواند بزرگ ترین واترمارک ممکن را هم پاک (Clone) کند.

۲- فقط نوشته

نوشته خالی، یکی دیگر از راه های محبوب امضا زدن عکس و درج واترمارک است. شما می توانید با اضافه کردن آدرس سایت، ایمیل، یا پروفایل آنلاین خود (مثلا آدرس صفحه اینستاگرامتان)، به مردم کمک کنید شما را راحت پیدا کنند.

۳- درج اطلاعات نوشتاری مفید زیر عکس

این روش نیز یک راه عالی برای درج واترمارک است – به ویژه اگر نتوانید یا مایل نباشید واترمارک روی عکس درج گردد. شاید با خود بگویید این روش با یک کراپ (بُرش) ساده قابل حذف است، اما همانطور که در بالا گفتیم هر واترمارکی با کمی فتوشاپ کاری قابل حذف است.

سه سبک واترمارک معرفی شده در بالا، صرفا ۳ روش صحیح بوده و تنها روش های موجود درج واترمارک نیستند. واترمارک عکس های مختلف را برای کسب الهام مشاهده کنید، بهترین روش و ایده را به اجرا گذاشته و خلاق باشید.

نتیجه گیری

جلوی سرقت عکس ها، سوء استفاده و… را به سادگی نمی توان گرفت. اما وقتی استفاده از واترمارک به شکل صحیح می تواند آگاهی بخش و برای برندسازی مفید باشد، پس بهتر است از آن استفاده گردد. توجه کنید گاهی افراد بدون اطلاعات کافی عکسی را به اشتراک می گذارند و قصدشان در حقیقت سرقت اثر ما نیست یا گاهی عکسمان در یک سایت یا اپلیکیشن جمع آوری کننده عکس ها به صورت خودکار نمایش می یابد، بنابراین استفاده از واترمارک در اینجا هم بسیار مفید است. امیدواریم روزی برسد که واترمارک صرفا جهت آگاهی بخشی (در حد آدرس سایت، ایمیل و…) استفاده گردد.

منبع: Lenzak

Verified by MonsterInsights